Bensalaskuri – Laske Polttoainekustannukset Nopeasti ja Helposti

Kuinka käyttää bensalaskuria?

  1. Matkan tiedot:

    Syötä suunnitellun matkan pituus kilometreinä. Esimerkiksi Helsinki-Tampere = 180 km.

  2. Auton kulutus:

    Lisää autosi keskikulutus. Löydät tämän tiedon:

    • Auton ohjekirjasta
    • Ajotietokoneen näytöltä
    • Laskemalla tankkauksien perusteella
  3. Polttoaineen hinta:

    Käytä nykyistä pumppuhintaa tai laskurin tarjoamaa päivitettyä hintaa.

Laske matkan kustannus

Matkan kustannus: 0.00 €

Polttoainekulut: laskin

Syötä bensalaskuriin matkan pituus, auton kulutus (keskiarvo) sekä tankatun polttoaineen litrahinta.

Syötä ilman €-symbolia, esim. 1.979

Tiesitkö?

Suomalainen autoilija ajaa keskimäärin 14 000 kilometriä vuodessa. Taloudellisella ajotavalla voit säästää jopa 1 000 euroa vuodessa polttoainekuluissa!

Polttoaineen kulutus eri ajotilanteissa

Ajotilanne Keskikulutuksen muutos Vaikutus 100km matkalla*
Moottoritieajo (100 km/h) Peruskulutus 7,0 l/100km
Kaupunkiajo +25-40% 8,8-9,8 l/100km
Talviajo +15-20% 8,1-8,4 l/100km
Eco-ajotapa -10-15% 6,0-6,3 l/100km

*Perustuu keskikokoiseen bensiiniautoon

Testaa tietosi!

Mikä seuraavista vaikuttaa eniten polttoaineen kulutukseen?

  • Aggressiivinen kiihdyttäminen
  • Ilmastoinnin käyttö
  • Radio päällä ajaminen
  • Valojen käyttö

Vinkkejä polttoaineen säästämiseen

Ennen ajoa

  • Tarkista rengaspaineet kuukausittain
  • Poista turha kuorma autosta
  • Suunnittele reitti etukäteen
  • Yhdistä lyhyet matkat

Ajon aikana

  • Pidä tasainen nopeus
  • Ennakoi liikennetilanteet
  • Vältä tyhjäkäyntiä
  • Käytä moottorijarrutusta

Esimerkkejä kustannuksista

Helsinki – Tampere

  • Matka: 180 km
  • Kulutus: 7,0 l/100km
  • Kustannus*: ~22€

Työmatka (30km/päivä)

  • Kuukauden matkat: ~600 km
  • Kulutus: 7,5 l/100km
  • Kustannus/kk*: ~75€

*Laskettu 2,1€/l keskihinnalla

Harjoitustehtäviä

Tehtävä 1: Lasketaan matkakulut Helsingistä Ouluun (570 km)

  • Auto kuluttaa 6,5 l/100km
  • Polttoaineen hinta on 2,1€/l
  • Autossa matkustaa 3 henkilöä

Ratkaisu:

  1. Kokonaiskulutus: 570 km × (6,5 l / 100 km) = 37,05 l
  2. Kokonaiskustannus: 37,05 l × 2,1 €/l = 77,81 €
  3. Kustannus per henkilö: 77,81 € ÷ 3 = 25,94 €

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *